“Kezdd a szükségessel, folytasd a lehetségessel, és rövidesen a lehetetlent is megteszed.”
 
(Assisi SZENT FERENC)

Rólunk

Az UU Law Partnership Ügyvédi Társulást nemzetközi és neves magyar ügyvédi irodáknál sokéves szakmai tapasztalatot szerzett szenior ügyvédek hozták létre 2018-ban.

 

Széleskörű tapasztalatokkal rendelkezünk a vállalatfelvásárlások, a kockázati tőkebefektetések, a társasági jog, a munkajog, az ingatlanjog és a kereskedelmi jog területén.

 

Független jogi tanácsadókként munkánkat a precizitás, magas szakmai színvonal mellett a rugalmasság és a költséghatékony megoldások biztosítása jellemzi.

 

Személyere szabott jogi szolgáltatásokat nyújtunk, fókuszálva különösen az Ügyfeleink egyedi üzleti érdekeire is.   

 

Az UU Law Partnership Ügyvédi Társulás az ügyvédi társulásról és az ügyvédi irodaközösségről szóló 8/2017. (XI. 20.) MÜK szabályzat alapján lérehozott, a Budapesti Ügyvédi Kamaránál bejegyzett ügyvédi társulás jogi formájában működik. Az ügyvédi társulás tagjai: 

 

Zóka-Ujhelyi Ügyvédi Iroda 

Dr. Újvári Melinda Ügyvédi Iroda

 

Csapatunk

Alapító Partnerek

Dr. Zóka-Ujhelyi Zsófia, LL.M.

ügyvéd, alapító tag

Szakterületei elsősorban a vállalatfinanszírozás illetve a tőkebefektetések jogi támogatása, az M&A ügyletek, a munkajog, a társasági jog továbbá a polgári és kereskedelmi jog területei.

 

Az UU Law Partnership Ügyvédi Társulás alapítását megelőzően nemzetközi, illetve nemzetközi ügyfélkörrel rendelkező neves magyar ügyvédi irodáknál dolgozott.

 

Jogi tanulmányait a Pécsi Tudományegyetem Jog- és Államtudományi Karán folytatta, ahol jogi diplomát szerzett, majd ugyanott Társasági Jogi Szakjogász szakképzésen is részt vett.

 

2022-ben az Eötvös Lóránt Tudományegyetemen Befektetési, Vállalatfinanszírozási és Tőzsdei Szakjogász szakképesítést szerzett.

 

Külföldi tanulmányokat Ausztáliában a Central  Queensland University-n folytatott, és BBA (Bachelor of Business Administration) diplomát szerzett.

A Budapesti Ügyvédi Kamara tagja.

 

Angol szakmai nyelvtudással rendelkezik.

Dr. Újvári Melinda

ügyvéd, alapító tag

Szakterületei elsősorban a társasági jog, a vállalatfelvásárlások, az adatvédelmi jog, polgári és kereskedelmi jog, valamint az ingatlanjog. Kiterjedt peres tapasztalattal rendelkezik 

 

Az UU Law Partnership Ügyvédi Társulás alapítását megelőzően nemzetközi, illetve nemzetközi ügyfélkörrel rendelkező magyar ügyvédi irodáknál dolgozott.

 

Jogi tanulmányait a Szegedi Tudományegyetem Jog- és Államtudományi Karán folytatott, ahol jogi diplomát szerzett.

 

Az Eötvös Lóránt Tudományegyetemen Adójogi Szakjogász képzésen is részt vett.

 

Külföldi tanulmányokat Dániában az Aalborg University-n és Ausztriában a Karl-Franzens University-n folytatott Európai jog területen.
A Szegedi Ügyvédi Kamara tagja.

 

Angol szakmai nyelvtudással rendelkezik.

Együttműködő ügyvédek és szaktanácsadók 

Dr. Lévai Alexa

együttműködő ügyvéd, ingatlanjogi szakjogász

Szakterületei elsősorban a polgári jog, azon belül az ingatlanszerzéssel, társasházakkal kapcsolatos jogterületek, a dologi jog és a családjog, öröklési jog.

 

Jogi tanulmányait a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karán folytatta, ahol jogi, majd ugyanott Ingatlanforgalmi Szakjogász diplomát szerzett. Ezt követően az ELTE Állam – és Jogtudományi Karán Családjogi Szakjogász végzettséget szerzett.

 

A Budapesti Ügyvédi Kamara tagja. 

 

Angol és német nyelvtudással rendelkezik.

Dr. Hasuly Vilma

IT és adatvédelmi szaktanácsadó

📧: office@uulaw.hu 

Szakterületei elsősorban a társasági jog, , informatikai jog és adatvédelmi jog, továbbá kereskedelmi jog, azon belül védjegy jog és szerzői jog is.

 

A budapesti ELTE Állam- és Jogtudományi Karán diplomázott. Másoddiplomáját a londoni Queen Mary Egyetem jogi karán szerezte Computer and Communication Law szakterületből.

 

Angol szakmai nyelvtudással rendelkezik.

Anyanyelvi szinten beszél oroszul. 

 

 

 

Szakterületeink

Társasági Jog és M&A

  • gazdasági társaságok alapításától a legkülönfélébb típusú társasági jogi változásokon át az esetleges megszűnésükig (felszámolás, végelszámolás) kiterjedő jogi szolgáltatások nyújtása
  • jogi tanácsadási és képviseleti szolgáltatások nyújtása társaságok felvásárlásával és átalakulásával (ideértve a társaságok egyesülését és szétválását) kapcsolatos M&A tranzakciókban
  • tranzakciókhoz kapcsolódóan teljes körű jogi átvilágítások (due dillgence) lefolytatása
  • cég- és cégcsoport reorganizációk
  • vállalatirányítási megoldások kialakítása

Tőkebefektetések

Vállalatfinanszírozás

Tőkebefektetések, projekt- és vállalatfinanszírozás - elsősorban magán- és kockázati tőke - kapcsán komplex jogi szolgáltatásokat nyújtunk ügyfeleink részére a term sheet egyeztetésektől kezdve a jogi átvilágítások (due diligence), szindikátusi megállapodások illetve a befektetési dokumentáció elkészítésén, jogi véleményezésén át egészen a folyósítások megvalósulásáig, továbbá az exit folyamatok jogi támogatásáig.

Irodánk jogi szolgáltatásokat nyújt mind a befektetői, mind pedig a céltársasági oldal részére.

Polgári és kereskedelmi jog

  • A jogi tanácsadás a mindennapi élethez hozzátartozó polgári jogi szerződésektől egészen az összetett nemzetközi kereskedelmi szerződésekig 
  • szerződésen alapuló követelésekkel kapcsolatos jogi biztosítéki rendszerek kialakítása 
  • általános szerződési feltételek kidolgozása 
  • követelések jogi érvényesítése 
  • fizetési meghagyás, végrehajtási eljárás, csőd- és felszámolási eljárások
  • Versenyjog, közigazgatási és egyéb hatósági ügyek
  • szerzői joggal, szellemi alkotásokkal kapcsolatos tanácsadás

  • magyar, európai uniós és nemzetközi védjegy bejelentéssel kapcsolatos eljárások teljes körű lefolytatása és kapcsolódó tanácsadás

Munkajog 

  • munkaviszony létesítése megszüntetése

  • belső szabályzatok kidolgozása és frissítése

  • javadalmazási-rendszerek kialakítása

  • versenytilalmi megállapodások

  • vállalatfelvásárlásokkal és átszervezésekkel kapcsolatos munkajogi tanácsadás és jogi dokumentációs tevékenység

  • munkavállalói érdekképviseleti szervekkel kapcsolatos jogi tanácsadás

  • munkajogból eredő jogviták során peren kívüli és peres képviselet

  • a vállalkozásra, tevékenységre, működésére vonatkozó szabályoknak való megfelelés ellenőrzése, kialakítása, kockázatok minimalizálása 

 

Ingatlanjog 

  • ingatlan adásvétel, ajándékozás, csere, egyéb tulajdonjog átruházáshoz, bérlethez, használathoz, üzemeltetéshez kapcsolódó szerződések készítése, véleményezése, jogi képviselet hatóságok előtt
  • jelzálogjog alapítása, haszonélvezeti jog bejegyzése, törlési kérelmek
  • ingatlanügyletekhez kapcsolódó teljeskörű földhivatali ügyintézés
  • ingatlanokhoz kapcsolódó M&A tranzakciókban nyújtott jogi tanácsadás
  • ingatlan tranzakciók finanszírozásához kapcsolódó jogi dokumentációs tevékenység
  • társasházak alapítása, albetétek módosítása

 

IT jog  

  • informatikai munkafolyamatok kiszervezése 

  • vállalatcsoporton belüli vertikálisan megosztott informatikai folyamatok szerződéses háttere

  • programok licenszszerződése 

  • informatikai eszközökre és kapcsolódó szoftverekre vonatkozó disztribútori és IT-support szerződések 

  • alkalmi és rendszeres informatikai rendszerfejlesztésekre és kapcsolódó IT-support szolgáltatásokra vonatkozó szerződések

  • az Ügyfél által használni kívánt informatikai platform megoldásokra vonatkozó jogi szempontú tanácsadás, amely kitér az adatvédelmi kockázatokra is

 

Szakmai hírek, cikkek

Módosult az Mt. - a szabadság kiadás új szabályai 2024. január 1-jétől

 

szerző: Dr. Zóka-Ujhelyi Zsófia (Partner ügyvéd)

 

Módosultak a Munka Törvénykönyvének a szabadságkiadására vonatkozó egyes szabályai. A 2024. január 1-jével hatályba lépett rendelkezések szerint a munkáltató a gyermekek után járó pótszabadságot és a szülői szabadságot a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban adja ki, amelyre vonatkozó igényét a munkavállalónak legalább tizenöt nappal a szabadság kezdete előtt be kell jelentenie. Amennyiben tehát a munkavállaló legalább 15 nappal korábban bejelenti munkáltatója részére a szabadságigényét, akkor a munkáltató mérlegelés nélkül köteles a munkavállaló által kért időpontban a szabadságot a munkavállaló részére kiadni. A korábbi szabályozás szerint a munkáltató az alapszabadsághoz hasonlóan a munkavállaló igényeinek meghallgatása után maga dönthette el az említett pótszabadságok kiadásának idejét is.

Azt a munkavállalót, aki 16 évesnél fiatalabb gyermeket vagy fogfyatékos gyermeket nevel a Munka Törvénykönyve alapján pótszabadság illeti meg. Egy gyermek után 2, két gyermek utén 4, három vagy több gyermek után 7 nap pótszabadságra jogosult a munkavállaló minden naptári évben, azzal, hogy amennyiben a gyermek fogyatékos, akkor a pótszabadság mértéke 2 nappal nő. A Munka Törvénykönyve azt is rögzíti, hogy a munkavállalót a gyermeke 3 éves koráig 44 nap szülői szabadság is megilleti. Ezeknek a szabadságoknak a munkáltató általi kiadására vonatkozik tehát a 2024. január 1-jével hatályba léptetett törvénymódosítás. 

A munkavállalók számára kétségtelenül kedvező új szabályozás bevezetése mellett a jogalkotó nem kezelte azonban az úgynevezett „túlvett szabadság” problematikáját, azaz azt az esetet, amikor a munkaviszony megszűnésekor a munkavállaló több szabadságot használt fel az időarányosan őt megillető szabadság mértékénél. Az eddigi szabályozásnak megfelelően a munkáltató adta ki és ekként ő is volt felelős a szabadság időarányos felhasználásáért. Ennek megfelelően a munkaviszony megszűnésekor a munkáltató nem követelhette vissza az esetlegesen túlvett szabadság ellenértékét a munkavállalótól.

Az újonnan bevezetésre került szabadság kiadási szabályok miatt azonban a munkáltató túlvett szabadságokért való felelősségének újragondolására is szűkség lett volna. Elméletileg előfordulhat ugyanis olyan helyzet, amikor a munkavállaló kérésének megfelelően kiadott gyermekek utáni pótszabadságok és szülői szabadságok volumene miatt a munkaviszony megszűnésekor a kiadott szabadság összességében meghaladja az időarányosan kiadható mértéket, azonban mindez nem a munkáltatónak felróható okból történik, mivel a gyermekek utáni pótszabadság és szülői szabadság kiadása körében megszűnt a munkáltató mérlegelési lehetősége. Többgyermekes munkavállaló esetében pedig a gyermekek utáni pótszabadság és a szülői szabadság mértéke akár számottevő is lehet.

Indokolt lehet a munkáltató igénye ilyen esetbe arra, hogy a túlvett gyermekek utáni pótszabadság és szülői szabadság idejére a munkavállalónak kifizetett bért a munkavállaló a munkaviszony megszűnésekor fizesse vissza a munkáltatónak. A Munka Törtvénykönyvének általános magatartási szabályain túl, miszerint a feleknek a jogok gyakorlása és a kötelezettségek teljesítése során a jóhiszeműség és a tisztesség elvének megfelelően kell eljárni, a fentiekben ismertetett problémára nem ad konkrét választ a jogszabály. A szabályozási hézagot alighanem a bírói gyakorlat fogja idővel kipótolni. 

 

Kapcsolat

Cím
1026 Budapest

Érmelléki utca 7.


E-mail
office@uulaw.hu

 

Ügyfélfogadás csak előre egyeztetett időpontban!

Név *
Email *
Üzenet *