“Kezdd a szükségessel, folytasd a lehetségessel, és rövidesen a lehetetlent is megteszed.”
 
(Assisi SZENT FERENC)

Rólunk

A Zóka-Ujhelyi Ügyvédi Iroda széleskörű szakmai tapasztalatokkal rendelkezik a vállalatfelvásárlások, a kockázati tőkebefektetések, a társasági jog, a munkajog, az ingatlanjog és a kereskedelmi jog területén.

 

Független jogi tanácsadókként munkánkat a precizitás, magas szakmai színvonal mellett a rugalmasság és a költséghatékony megoldások biztosítása jellemzi.

 

Személyere szabott jogi szolgáltatásokat nyújtunk, fókuszálva különösen az Ügyfeleink egyedi üzleti érdekeire.    

 

 

Csapatunk

Alapító 

Dr. Zóka-Ujhelyi Zsófia, LL.M.

ügyvéd, alapító tag

Szakterületei elsősorban a vállalatfinanszírozás illetve a tőkebefektetések jogi támogatása, az M&A ügyletek, a munkajog, a társasági jog továbbá a polgári és kereskedelmi jog területei.

 

Az UU Law Partnership Ügyvédi Társulás alapítását megelőzően nemzetközi, illetve nemzetközi ügyfélkörrel rendelkező neves magyar ügyvédi irodáknál dolgozott.

 

Jogi tanulmányait a Pécsi Tudományegyetem Jog- és Államtudományi Karán folytatta, ahol jogi diplomát szerzett, majd ugyanott Társasági Jogi Szakjogász szakképzésen is részt vett.

 

2022-ben az Eötvös Lóránt Tudományegyetemen Befektetési, Vállalatfinanszírozási és Tőzsdei Szakjogász szakképesítést szerzett.

 

Külföldi tanulmányokat Ausztáliában a Central  Queensland University-n folytatott, és BBA (Bachelor of Business Administration) diplomát szerzett.

 

A Budapesti Ügyvédi Kamara tagja.

 

Angol szakmai nyelvtudással rendelkezik.

Együttműködő ügyvédek és szaktanácsadók 

Dr. Lévai Alexa

együttműködő ügyvéd, ingatlanjogi szakjogász

Szakterületei elsősorban a polgári jog, azon belül az ingatlanszerzéssel, társasházakkal kapcsolatos jogterületek, a dologi jog és a családjog, öröklési jog.

 

Jogi tanulmányait a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karán folytatta, ahol jogi, majd ugyanott Ingatlanforgalmi Szakjogász diplomát szerzett. Ezt követően az ELTE Állam – és Jogtudományi Karán Családjogi Szakjogász végzettséget szerzett.

 

A Budapesti Ügyvédi Kamara tagja. 

 

Angol és német nyelvtudással rendelkezik.

Dr. Hasuly Vilma

IT és adatvédelmi szaktanácsadó

📧: office@uulaw.hu 

Szakterületei elsősorban a társasági jog, , informatikai jog és adatvédelmi jog, továbbá kereskedelmi jog, azon belül védjegy jog és szerzői jog is.

 

A budapesti ELTE Állam- és Jogtudományi Karán diplomázott. Másoddiplomáját a londoni Queen Mary Egyetem jogi karán szerezte Computer and Communication Law szakterületből.

 

Angol szakmai nyelvtudással rendelkezik.

Anyanyelvi szinten beszél oroszul. 

 

 

 

Szakterületeink

Társasági Jog és M&A

  • gazdasági társaságok alapításától a legkülönfélébb típusú társasági jogi változásokon át az esetleges megszűnésükig (felszámolás, végelszámolás) kiterjedő jogi szolgáltatások nyújtása
  • jogi tanácsadási és képviseleti szolgáltatások nyújtása társaságok felvásárlásával és átalakulásával (ideértve a társaságok egyesülését és szétválását) kapcsolatos M&A tranzakciókban
  • tranzakciókhoz kapcsolódóan teljes körű jogi átvilágítások (due dillgence) lefolytatása
  • cég- és cégcsoport reorganizációk
  • vállalatirányítási megoldások kialakítása

Tőkebefektetések

Vállalatfinanszírozás

Tőkebefektetések, projekt- és vállalatfinanszírozás - elsősorban magán- és kockázati tőke - kapcsán komplex jogi szolgáltatásokat nyújtunk ügyfeleink részére a term sheet egyeztetésektől kezdve a jogi átvilágítások (due diligence), szindikátusi megállapodások illetve a befektetési dokumentáció elkészítésén, jogi véleményezésén át egészen a folyósítások megvalósulásáig, továbbá az exit folyamatok jogi támogatásáig.

Irodánk jogi szolgáltatásokat nyújt mind a befektetői, mind pedig a céltársasági oldal részére.

Polgári és kereskedelmi jog

  • A jogi tanácsadás a mindennapi élethez hozzátartozó polgári jogi szerződésektől egészen az összetett nemzetközi kereskedelmi szerződésekig 
  • szerződésen alapuló követelésekkel kapcsolatos jogi biztosítéki rendszerek kialakítása 
  • általános szerződési feltételek kidolgozása 
  • követelések jogi érvényesítése 
  • fizetési meghagyás, végrehajtási eljárás, csőd- és felszámolási eljárások
  • Versenyjog, közigazgatási és egyéb hatósági ügyek
  • szerzői joggal, szellemi alkotásokkal kapcsolatos tanácsadás

  • magyar, európai uniós és nemzetközi védjegy bejelentéssel kapcsolatos eljárások teljes körű lefolytatása és kapcsolódó tanácsadás

Munkajog 

  • munkaviszony létesítése megszüntetése

  • belső szabályzatok kidolgozása és frissítése

  • javadalmazási-rendszerek kialakítása

  • versenytilalmi megállapodások

  • vállalatfelvásárlásokkal és átszervezésekkel kapcsolatos munkajogi tanácsadás és jogi dokumentációs tevékenység

  • munkavállalói érdekképviseleti szervekkel kapcsolatos jogi tanácsadás

  • munkajogból eredő jogviták során peren kívüli és peres képviselet

  • a vállalkozásra, tevékenységre, működésére vonatkozó szabályoknak való megfelelés ellenőrzése, kialakítása, kockázatok minimalizálása 

 

Ingatlanjog 

  • ingatlan adásvétel, ajándékozás, csere, egyéb tulajdonjog átruházáshoz, bérlethez, használathoz, üzemeltetéshez kapcsolódó szerződések készítése, véleményezése, jogi képviselet hatóságok előtt
  • jelzálogjog alapítása, haszonélvezeti jog bejegyzése, törlési kérelmek
  • ingatlanügyletekhez kapcsolódó teljeskörű földhivatali ügyintézés
  • ingatlanokhoz kapcsolódó M&A tranzakciókban nyújtott jogi tanácsadás
  • ingatlan tranzakciók finanszírozásához kapcsolódó jogi dokumentációs tevékenység
  • társasházak alapítása, albetétek módosítása

 

IT jog  

  • informatikai munkafolyamatok kiszervezése 

  • vállalatcsoporton belüli vertikálisan megosztott informatikai folyamatok szerződéses háttere

  • programok licenszszerződése 

  • informatikai eszközökre és kapcsolódó szoftverekre vonatkozó disztribútori és IT-support szerződések 

  • alkalmi és rendszeres informatikai rendszerfejlesztésekre és kapcsolódó IT-support szolgáltatásokra vonatkozó szerződések

  • az Ügyfél által használni kívánt informatikai platform megoldásokra vonatkozó jogi szempontú tanácsadás, amely kitér az adatvédelmi kockázatokra is

 

Szakmai hírek, cikkek

Vezetők az árnyékban [shadow directors]

 

szerző: Dr. Zóka-Ujhelyi Zsófia (Partner ügyvéd)
 

Gyakran felmerülő kérdés, hogy a fizetésképtelen, ezáltal felszámolás alá került társaság adósságaiért ki felel, a vezető felelőssége ilyen esetben meddig terjed, egyáltalán ki számít vezetőnek?

 

A vezető felelősségét a Kúria „vezető tisztségviselők hitelezőkkel szembeni felelőssége” tárgykörben felállított joggyakorlat-elemző csoportja által 2017. január 12-én, a Kúria Polgári Kollégiuma által pedig 2017. február 6-án elfogadott összefoglaló vélemény (2016.El.II.JGY.G.2. – az „Összefoglaló”) feldolgozása alapján vizsgáltuk. 

 

 

  1. Igényérvényesítés módja, ideje

A vezető tisztségviselő felelősségét az adós társasággal szemben jogerősen megindult, folyamatban lévő felszámolási eljárás során, polgári peres úton megállapítási per keretében kérheti a felszámoló, vagy az adós azon hitelezője, aki a felszámolási eljárásba szabályszerűen bejelentkezett (tehát nem csak bejelentkezett, de befizette a regisztrációs díjat is). Az ezt megelőző időszakban vagy a felszámolás jogerős lezárását követően megállapítás iránti per nem kezdeményezhető.

A vezetői felelősség megállapítására nem felszámolás kezdő időpontja, hanem a fizetésképtelenséggel fenyegető helyzet bekövetkezte az irányadó.

 

 

  1. Ki számít vezetőnek

A Kúria elemző csoportja a vezető tisztségviselők felelősségét elsősorban a csődtörvény szempontjából vizsgálta meg, és ebben a kontextusban vizsgálta, hogy a vezető tisztségviselő fogalmát az addig kialakított joggyakorlat (2017-ben készült az Összefoglaló, az addigi joggyakorlatot vizsgálhatta a Kúria) mennyiben értelmezi kiterjesztően.

 

Az Összefoglaló szerint felelősség szempontjából a vezető tisztségviselők közé kell sorolni azt a személyt is, aki a jogi személy döntéseinek meghozatalára bizonyíthatóan meghatározó befolyást gyakorolt. Ez a személy az úgynevezett árnyék vezető tisztségviselő vagy angol elnevezéssel „shadow director”. Ahogy maga a vezető tisztségviselő is, úgy ő is lehet természetes vagy jogi személy egyaránt.

 

 

A tényállástól függően az Összefoglaló szerint árnyék vezető tisztségviselőnek kell tekinteni különösen:

 

 

- az adós gazdálkodó szervezet többségi befolyással, de akár annál kisebb befolyással rendelkező tagját is;

- azt, aki nem tagja az adós társaságnak, de a vezető tisztségviselőre, az adós tagjára rokoni (házastárs, élettárs, egyenes- vagy oldalági rokonság), vagy üzleti kapcsolatok folytán olyan befolyással rendelkezik, ami miatt az adós döntéseinek meghozatalára ténylegesen meghatározó befolyást képes gyakorolni;

- döntési jogkörükben az ügydöntő felügyelőbizottságot;- a társaság részére hitelt folyósító pénzintézetet;- nyilvántartáson kívüli, abba be nem jegyzett (bár jogszabály előírja) vezető tisztségviselőt;- a jogi személy vezető tisztségviselő által kijelölt természetes személyt.

 

Egyetemleges felelősség is megállapítható, amennyiben a társaság fizetésképtelen helyzetének kialakulása többeknek is felróható.

 

Kapcsolat

Cím
1026 Budapest

Érmelléki utca 7.


E-mail
office@uulaw.hu

 

Ügyfélfogadás csak előre egyeztetett időpontban!