“Start by doing what’s necessary, then what’s possible, and suddenly you are doing the impossible.”
 
(ST. Francis of Assisi)

About us

A Zóka-Ujhelyi Ügyvédi Iroda széleskörű tapasztalatokkal rendelkezik a vállalatfelvásárlások, a kockázati tőkebefektetések, a társasági jog, a munkajog, az ingatlanjog és a kereskedelmi jog területén.

 

Független jogi tanácsadókként munkánkat a precizitás, magas szakmai színvonal mellett a rugalmasság és a költséghatékony megoldások biztosítása jellemzi.

 

Személyere szabott jogi szolgáltatásokat nyújtunk, fókuszálva különösen az Ügyfeleink egyedi üzleti érdekeire is.   

 

 

Csapatunk

Founding Partner

Dr. Zóka-Ujhelyi Zsófia, LL.M.

attorney-at-law, managing partner

Szakterületei elsősorban a vállalatfinanszírozás illetve a tőkebefektetések jogi támogatása, az M&A ügyletek, a munkajog, a társasági jog továbbá a polgári és kereskedelmi jog területei.

 

Az UU Law Partnership Ügyvédi Társulás alapítását megelőzően nemzetközi, illetve nemzetközi ügyfélkörrel rendelkező neves magyar ügyvédi irodáknál dolgozott.

 

Jogi tanulmányait a Pécsi Tudományegyetem Jog- és Államtudományi Karán folytatta, ahol jogi diplomát szerzett, majd ugyanott Társasági Jogi Szakjogász szakképzésen is részt vett.

 

2022-ben az Eötvös Lóránt Tudományegyetemen Befektetési, Vállalatfinanszírozási és Tőzsdei Szakjogász szakképesítést szerzett.

 

Külföldi tanulmányokat Ausztáliában a Central  Queensland University-n folytatott, és BBA (Bachelor of Business Administration) diplomát szerzett.

 

A Budapesti Ügyvédi Kamara tagja.

 

Angol szakmai nyelvtudással rendelkezik.

Associated lawyers and consultants

Dr. Lévai Alexa

associated lawyer, real estate law specialist

Szakterületei elsősorban a polgári jog, azon belül az ingatlanszerzéssel, társasházakkal kapcsolatos jogterületek, a dologi jog és a családjog, öröklési jog.

 

Jogi tanulmányait a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karán folytatta, ahol jogi, majd ugyanott Ingatlanforgalmi Szakjogász diplomát szerzett. Ezt követően az ELTE Állam – és Jogtudományi Karán Családjogi Szakjogász végzettséget szerzett.

 

A Budapesti Ügyvédi Kamara tagja. 

 

Angol és német nyelvtudással rendelkezik.

Dr. Hasuly Vilma

IT and data protection consultant

📧: office@uulaw.hu 

Szakterületei elsősorban a társasági jog, , informatikai jog és adatvédelmi jog, továbbá kereskedelmi jog, azon belül védjegy jog és szerzői jog is.

 

A budapesti ELTE Állam- és Jogtudományi Karán diplomázott. Másoddiplomáját a londoni Queen Mary Egyetem jogi karán szerezte Computer and Communication Law szakterületből.

 

Angol szakmai nyelvtudással rendelkezik.

Anyanyelvi szinten beszél oroszul. 

 

 

 

Areas of Experties

Társasági Jog és M&A

  • gazdasági társaságok alapításától a legkülönfélébb típusú társasági jogi változásokon át az esetleges megszűnésükig (felszámolás, végelszámolás) kiterjedő jogi szolgáltatások nyújtása
  • jogi tanácsadási és képviseleti szolgáltatások nyújtása társaságok felvásárlásával és átalakulásával (ideértve a társaságok egyesülését és szétválását) kapcsolatos M&A tranzakciókban
  • tranzakciókhoz kapcsolódóan teljes körű jogi átvilágítások (due dillgence) lefolytatása
  • cég- és cégcsoport reorganizációk
  • vállalatirányítási megoldások kialakítása

Tőkebefektetések

Vállalatfinanszírozás

Tőkebefektetések, projekt- és vállalatfinanszírozás - elsősorban magán- és kockázati tőke - kapcsán komplex jogi szolgáltatásokat nyújtunk ügyfeleink részére a term sheet egyeztetésektől kezdve a jogi átvilágítások (due diligence), szindikátusi megállapodások illetve a befektetési dokumentáció elkészítésén, jogi véleményezésén át egészen a folyósítások megvalósulásáig, továbbá az exit folyamatok jogi támogatásáig.

Irodánk jogi szolgáltatásokat nyújt mind a befektetői, mind pedig a céltársasági oldal részére.

Polgári és kereskedelmi jog

  • A jogi tanácsadás a mindennapi élethez hozzátartozó polgári jogi szerződésektől egészen az összetett nemzetközi kereskedelmi szerződésekig 
  • szerződésen alapuló követelésekkel kapcsolatos jogi biztosítéki rendszerek kialakítása 
  • általános szerződési feltételek kidolgozása 
  • követelések jogi érvényesítése 
  • fizetési meghagyás, végrehajtási eljárás, csőd- és felszámolási eljárások
  • Versenyjog, közigazgatási és egyéb hatósági ügyek
  • szerzői joggal, szellemi alkotásokkal kapcsolatos tanácsadás

  • magyar, európai uniós és nemzetközi védjegy bejelentéssel kapcsolatos eljárások teljes körű lefolytatása és kapcsolódó tanácsadás

Munkajog 

  • munkaviszony létesítése megszüntetése

  • belső szabályzatok kidolgozása és frissítése

  • javadalmazási-rendszerek kialakítása

  • versenytilalmi megállapodások

  • vállalatfelvásárlásokkal és átszervezésekkel kapcsolatos munkajogi tanácsadás és jogi dokumentációs tevékenység

  • munkavállalói érdekképviseleti szervekkel kapcsolatos jogi tanácsadás

  • munkajogból eredő jogviták során peren kívüli és peres képviselet

  • a vállalkozásra, tevékenységre, működésére vonatkozó szabályoknak való megfelelés ellenőrzése, kialakítása, kockázatok minimalizálása 

 

Ingatlanjog 

  • ingatlan adásvétel, ajándékozás, csere, egyéb tulajdonjog átruházáshoz, bérlethez, használathoz, üzemeltetéshez kapcsolódó szerződések készítése, véleményezése, jogi képviselet hatóságok előtt
  • jelzálogjog alapítása, haszonélvezeti jog bejegyzése, törlési kérelmek
  • ingatlanügyletekhez kapcsolódó teljeskörű földhivatali ügyintézés
  • ingatlanokhoz kapcsolódó M&A tranzakciókban nyújtott jogi tanácsadás
  • ingatlan tranzakciók finanszírozásához kapcsolódó jogi dokumentációs tevékenység
  • társasházak alapítása, albetétek módosítása

 

IT jog  

  • informatikai munkafolyamatok kiszervezése 

  • vállalatcsoporton belüli vertikálisan megosztott informatikai folyamatok szerződéses háttere

  • programok licenszszerződése 

  • informatikai eszközökre és kapcsolódó szoftverekre vonatkozó disztribútori és IT-support szerződések 

  • alkalmi és rendszeres informatikai rendszerfejlesztésekre és kapcsolódó IT-support szolgáltatásokra vonatkozó szerződések

  • az Ügyfél által használni kívánt informatikai platform megoldásokra vonatkozó jogi szempontú tanácsadás, amely kitér az adatvédelmi kockázatokra is

 

Szakmai hírek, cikkek

Módosult az Mt. - a szabadság kiadás új szabályai 2024. január 1-jétől

 

szerző: Dr. Zóka-Ujhelyi Zsófia (Partner ügyvéd)

 

Módosultak a Munka Törvénykönyvének a szabadságkiadására vonatkozó egyes szabályai. A 2024. január 1-jével hatályba lépett rendelkezések szerint a munkáltató a gyermekek után járó pótszabadságot és a szülői szabadságot a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban adja ki, amelyre vonatkozó igényét a munkavállalónak legalább tizenöt nappal a szabadság kezdete előtt be kell jelentenie. Amennyiben tehát a munkavállaló legalább 15 nappal korábban bejelenti munkáltatója részére a szabadságigényét, akkor a munkáltató mérlegelés nélkül köteles a munkavállaló által kért időpontban a szabadságot a munkavállaló részére kiadni. A korábbi szabályozás szerint a munkáltató az alapszabadsághoz hasonlóan a munkavállaló igényeinek meghallgatása után maga dönthette el az említett pótszabadságok kiadásának idejét is.

Azt a munkavállalót, aki 16 évesnél fiatalabb gyermeket vagy fogfyatékos gyermeket nevel a Munka Törvénykönyve alapján pótszabadság illeti meg. Egy gyermek után 2, két gyermek utén 4, három vagy több gyermek után 7 nap pótszabadságra jogosult a munkavállaló minden naptári évben, azzal, hogy amennyiben a gyermek fogyatékos, akkor a pótszabadság mértéke 2 nappal nő. A Munka Törvénykönyve azt is rögzíti, hogy a munkavállalót a gyermeke 3 éves koráig 44 nap szülői szabadság is megilleti. Ezeknek a szabadságoknak a munkáltató általi kiadására vonatkozik tehát a 2024. január 1-jével hatályba léptetett törvénymódosítás. 

A munkavállalók számára kétségtelenül kedvező új szabályozás bevezetése mellett a jogalkotó nem kezelte azonban az úgynevezett „túlvett szabadság” problematikáját, azaz azt az esetet, amikor a munkaviszony megszűnésekor a munkavállaló több szabadságot használt fel az időarányosan őt megillető szabadság mértékénél. Az eddigi szabályozásnak megfelelően a munkáltató adta ki és ekként ő is volt felelős a szabadság időarányos felhasználásáért. Ennek megfelelően a munkaviszony megszűnésekor a munkáltató nem követelhette vissza az esetlegesen túlvett szabadság ellenértékét a munkavállalótól.

Az újonnan bevezetésre került szabadság kiadási szabályok miatt azonban a munkáltató túlvett szabadságokért való felelősségének újragondolására is szűkség lett volna. Elméletileg előfordulhat ugyanis olyan helyzet, amikor a munkavállaló kérésének megfelelően kiadott gyermekek utáni pótszabadságok és szülői szabadságok volumene miatt a munkaviszony megszűnésekor a kiadott szabadság összességében meghaladja az időarányosan kiadható mértéket, azonban mindez nem a munkáltatónak felróható okból történik, mivel a gyermekek utáni pótszabadság és szülői szabadság kiadása körében megszűnt a munkáltató mérlegelési lehetősége. Többgyermekes munkavállaló esetében pedig a gyermekek utáni pótszabadság és a szülői szabadság mértéke akár számottevő is lehet.

Indokolt lehet a munkáltató igénye ilyen esetbe arra, hogy a túlvett gyermekek utáni pótszabadság és szülői szabadság idejére a munkavállalónak kifizetett bért a munkavállaló a munkaviszony megszűnésekor fizesse vissza a munkáltatónak. A Munka Törtvénykönyvének általános magatartási szabályain túl, miszerint a feleknek a jogok gyakorlása és a kötelezettségek teljesítése során a jóhiszeműség és a tisztesség elvének megfelelően kell eljárni, a fentiekben ismertetett problémára nem ad konkrét választ a jogszabály. A szabályozási hézagot alighanem a bírói gyakorlat fogja idővel kipótolni. 

 

Connect Us

Office Address:
H-1026 Budapest

Érmelléki utca 7.


E-mail
office@uulaw.hu

 

Consulting hours by appointment only!